16 pomysłów na weekend w Łodzi

O Łodzi często się mówi, że to brzydkie miasto. Nic specjalnego. Po prostu miasto meneli i brzydkich, starych kamienic. Nie warto tu w ogóle przyjeżdżać. Gdy 4 lata temu zdecydowałam się na studia w Łodzi nie brzmiało to jak zapowiedź świetniej przygody. Przez te 4 lata Łódź się zmienia cały czas, rozwija i pięknieje. Wciąż powstają nowe interesujące miejsca, a w Łodzi zdecydowanie nie można się nudzić. Trzeba tylko chcieć! Może i Łódź nie wygląda jak Kraków, czy Gdańsk. Nie ma starówki ani żadnego centralnego punktu. Łódź jest po prostu inna, co sprawia, że jest niepowtarzalna i powoduje, że właśnie dlatego warto się do Łodzi wybrać, choćby na weekend. By poczuć ten klimat starych fabryk i przemysłowej Łodzi. Są pewne punkty w Łodzi, których nie można ominąć - takie absolutne must see, punkty charakterystyczne miasta. Są też miejsca, o których nie każdy wie, a które warto odwiedzić. Dlatego mam dla Ciebie listę miejsc, które warto odwiedzić podczas weekendowego wypadu do Łodzi.

1. Spacer Piotrkowską 

Piotrkowska to zdecydowanie najbardziej charakterystyczny punkt w Łodzi, który trzeba odwiedzić. Trochę mi w Łodzi brakuje centralnego punktu - jakiegoś rynku, starówki itp. Ale my mamy za to Piotrkowską - to coś a la długi deptak, wzdłuż którego jest mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepów. No i przepiękne kamienice. Myślę, że tutaj właśnie znajdziesz najwięcej odrestaurowanych kamienic, które potrafią zachwycić. Spacer zaczęłabym od Placu Wolności (bo to część Piotrkowskiej, do której mam bliżej) i kierowała się w stronę innych ciekawych punktów.

2. Pasaż Róży 


Już na samym początku Piotrkowskiej, przy Piotrkowskiej 3 czeka na Ciebie niesamowite miejsce. Trzeba wejść w bramę i po prostu się zachwycić. To jedno z moich ulubionych miejsc- kamienice, które są wyłożone kawałkami luster. Coś magicznego!


3. Off Piotrkowska

 Na wysokości Piotrkowskiej 138/140 znajduje się właśnie OFF Piotrkowska, czyli alternatywny kompleks wielofunkcyjny usytuowany na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramisha - tak mówią internety. Dla mnie to po prostu fajne, klimatyczne miejsce, gdzie można zchillować na leżaczku, latem obejrzeć film w ramach kina plenerowego, zjeść coś dobrego i wypić piwko. Idealne miejsce spotkań.

4. Stajnia jednorożców 

Kawałek dalej znajdziesz miejsce, które wzbudza nieco kontrowersji wśród mieszkańców Łodzi - kolorowy Przystanek Centrum, nazywany właśnie Stajnią jednorożców. Od niedawna obok stajni stoi też pomnik jednorożca, który wywołał sporą falę negatywnych komentarzy. Jednorożec wygrał budżet obywatelski i tak oto od czerwca jest. Ja tam bardzo lubię ten pomysł - uważam, że fajnie rozwijać to, co się samo przyjęło. Może kiedyś będziemy nazywać Łódź miastem jednorożców? Trochę dystansu!5. Biała Fabryka Gayera


Od stajni jednorożców dzieli nas już niedługi spacer od Białej Fabryki Geyera, która znajduje się przy Piotrkowskiej 282. Obecnie w środku mieście się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Ja w środku nie byłam, ale sam budynek robi spore wrażenie, a dodatkowo jest otoczony pięknym parkiem, więc niezależnie od tego, czy chcesz odwiedzić muzeum, czy nie, to fajne miejsce.
6. Manufaktura

Krótkim spacerem z Placu Wolności (początek Piotrkowskiej) możesz udać się do Manufaktury. Gdy powiedziałam babci, że możemy się przejść do Manufaktury, to zdziwiła się, że chcę jej pokazywać centrum handlowe. A potem była pozytywne zaskoczona. Rynek Manufaktury i same pofabryczne budynki za każdym razem robią na mnie wrażenie. A poza centrum handlowym można tu też dobrze zjeść, czy pójść do kina.


7. Pałac Poznańskiego

Rzut beretem od Manufaktury znajduje się XIX wieczny fabrykancki pałac Izraela Poznańskiego. Izreal Poznański był jednym z czołowych łódzkich przedsiębiorców, a jego fabryką była właśnie dzisiejsza Manufaktura. Pałac Poznańskiego jest nazywany łódzkim Luwrem. Przyznam, że nigdy się nie wybrałam do środka, ale kiedyś na pewno to nadrobię, bo z tego, co widziałam wnętrza są piękne!

8. Galeria sztuki MS2 

Na terenie Manufaktury znajduje się również muzeum sztuki współczesnej i awangardowej - MS2. Wiadomo - to specyficzny rodzaj sztuki, który nie każdemu przypadnie do gustu, ale jeśli to Twoje klimaty, to myślę, że warto odwiedzić. A o MS2 pisałam więcej w oddzielnym tekście. 

9. Dworzec Łódź Fabryczna

W zasadzie to od tego punktu powinnam zacząć ten tekst, bo przecież prawdopodobnie tutaj zaczniesz przygodę z Łodzią (choć nadal połączeń z Fabrycznego jest zbyt mało...). To niby po prostu dworzec, ale oddany do użytku całkiem niedawno i zdecydowanie nie wygląda jak typowy dworzec. Jest nowoczesny, ale jednocześnie nawiązuje do wyglądu starego dworca. Dla mnie wygląda zjawiskowo, choć słyszałam też głosy, że nie pasuje do Łodzi. Dla mnie pasuje idealnie i uwielbiam podróżować z Fabrycznego. Jest cichy i pusty (tak, wiem, że nie powinnam traktować tego jako zaletę), a do tego ładny. 

10. EC1


Tuż obok dworca Łódź Fabryczna znajduje się EC1. Początkowo było to tylko planetarium i sale konferencyjne do wynajęcia. Jakiś czas później zostało otworzone dodatkowo Centrum Nauki i Techniki EC1 i naprawdę nie wiem, czemu nigdy tam nie poszłam, bo uwielbiam takie miejsca! Byłam w Planetarium i mogę serdecznie polecić - o EC1 powstał również oddzielny tekst. To również w EC1 od dwóch lat odbywa się największa konferencja dla bloggerów, czyli See Bloggers.


11. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego


Będąc w okolicy dworca Łódź Fabryczna warto zahaczyć o ulicę Narutowicza i zobaczyć przepiękną cerkiew św. Aleksandra Newskiego. To chyba najbardziej kolorowy i "oderwany" od reszty miasta budynek w Łodzi. Widzę go praktycznie codziennie i nadal robi na mnie takie samo wrażenie. Indywidualne wejścia do środka możliwe są wyłącznie podczas nabożeństw.12. Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. M. Edelmana

Właśnie sprawdziłam na Google Maps - mieszkam nieco ponad kilometr od Centrum Dialogu. Pierwszy raz byłam tam dopiero w tym miesiącu. Tak to właśnie wygląda, jak się w danym mieście mieszka, a nie zwiedza. Warto sobie to uświadomić i próbować odkrywać miasto, w którym się mieszka.13. Cmentarz Żydowski

Na Cmentarzu Żydowskim byłam raz na wycieczce szkolnej jeszcze w liceum i to była jedna z ciekawszych wycieczek. Po Cmentarzu oprowadzał nas rabin i w bardzo ciekawy sposób opowiadał o kulturze żydowskiej. Najbardziej lubię odwiedzać miejsca, w których mogę się dowiedzieć czegoś nowego, a do takich miejsc z pewnością należy Cmentarz Żydowski. Z ciekawostek - są tu pochowani rodzice Juliana Tuwima.


14. Arturówek

Na prawdę nie mogę zrozumieć, dlaczego mieszkając w Łodzi przez cztery lata, byłam tam tylko RAZ. Arturówek zachwycił mnie od razu. Ładny zbiornik wodny, plaża, otoczenie Lasu Łagiewnickiego - idealne miejsce, by na chwilę uciec od zgiełku miasta i odpocząć nad wodą. Może to nie jest miejsce, w które się udasz wpadając do Łodzi tylko na weekend, ale jeśli jesteś na dłużej, to warto się przejechać i trochę odpocząć.15. Ogród botaniczny

Nie wiem, czy to jakiś bardziej czy mniej okazały ogród botaniczny, bo się na tym nie znam. Ale lubię zielone miejsca w środku miasta, które zachwycają różnorodną roślinnością. I to można znaleźć w łódzkim Ogrodzie Botanicznym, o którym pisałam na blogu.

16. Palmiarnia

Wstyd się przyznać, ale chociaż uważam, że Palmiarnia jest idealnym miejscem, by uciec od zimy i poczuć się przez chwilę jak w tropikach, to w łódzkiej Palmiarni byłam tylko raz. Ale zdecydowanie to jedno z fajniejszych miejsc. Więcej o Palmiarni również na blogu. 


Miejsca, których nie widziałam, a myślę, że warto się wybrać:
1. Muzeum kanału "Dętka"
2. Pałac Herbsta
3. Księży Młyn
4. Art Inkubator
5. Wnętrze Pałacu Poznańskiego
6. MS1

Przesłania tego tekstu są dwa - po pierwsze, Łódź jest fajna! Szukaj biletów i wpadaj na weekend, a na pewno nie będziesz się nudzić. A po drugie - odkrywaj swoje miasto i nie zwlekaj. Ja wiem, że przez 4 lata mogłam wykorzystać Łódź bardziej, a tego nie robiłam. Od początku na przykład wybierałam się do Muzeum Animacji SE-MA-FOR, aż w końcu je zamknęli i tak się wybrałam, o. Więc nie zwlekaj i szukaj tego, co fajne :) I koniecznie daj znać, co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi i dlaczego warto odwiedzić Twoje miasto!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger