Jak zagłosować w wyborach za granicą?

Mieszkam sobie beztrosko na wyspie, słońce świeci, życie się toczy i jest bardzo przyjemnie! Aż można zapomnieć o całym świecie... Tymczasem już 13 października wybory parlamentarne! No tak... ale przecież jestem za granicą, więc pewnie nie mogę zagłosować, a nawet jeśli to pewnie to jakaś super skomplikowana procedura, więc dam sobie spokój i tyle. Bez mojego jednego nieistotnego głosu wybory będą tak samo ważne, więc już nie przesadzajmy. Zagłosuję następnym razem. Następnym razem, czyli.... za 4 lata?! A to oznacza, że przez 4 lata nie będę mogła narzekać na wybraną władzę, bo ja się do tego wyboru nie przyczyniłam? No way! 
Do wyborów można mieć różne podejście - jedni chodzą, a inni nie. Dla mnie to zawsze było coś niesamowicie ważnego i na swoje pierwszy wybory, w których mogłam wziąć udział i oddać głos czekałam z ogromną niecierpliwością. I cieszę się, że mogę w jakimś stopniu mieć wpływ na to, co dzieje się w moim kraju. I jasne, że wiem, że moim jednym głosem dana partia nie wygra wyborów, ale to nie oznacza, że mój głos jest bez znaczenia. Cóż.... gdyby do urny poszedł każdy z tym swoim nieznaczącym głosem, pewnie żylibyśmy w inaczej funkcjonującym państwa. Ale dzisiaj nie będę Cie przekonywać do słuszności głosowania, bo wierzę, że masz na tyle dużo społecznej świadomości, że na te wybory się wybierasz, nawet jeśli nie będziesz wtedy w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli jednak interesuje Cię, dlaczego ja w niedzielę pójdę na wybory, to zapraszam do tekstu, który napisałam rok temu. Ja już dopisałam się do spisu wyborców w Nikozji i obiecuję, że cała procedura nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty! 


wybory-za-granica  • Aby zagłosować w obwodzie utworzonym za granicą wejdź na stronę: https://ewybory.msz.gov.pl/ i rozpocznij rejestrację (napis po lewej na dole strony). Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda strona, żeby mieć pewność, że jesteś na właściwej! Przed rozpoczęciem rejestracji przygotuj numer PESEL i ważny polski dowód osobisty lub paszport - dokument, który uprawnia Cię do głosowania.


  • Rejestracja składa się z kilku kroków, przez które przejdziesz błyskawicznie. Najpierw musisz zaakceptować informacje dotyczące ochrony danych osobowych. Kolejnym krokiem jest wybór komisji, w której chcesz zagłosować. To może być inna komisja w Polsce, na przykład w mieście, w którym studiujesz albo komsisja za granicą. W moim przypadku będzie to komisja utworzona w ambasadzie RP w Nikozji. Potem już standardowe informacje - dane osobowe i adresowe (w tym adres miejsca, w którym przebywasz na terenie danej komisji). Na sam koniec zostanie wygenerowane potwierdzenie, które warto pobrać. I to tyle - całość gotowa! 

wybory-za-granica

  • Na maila dostaniesz potwierdzenie zgłoszenia się do spisu wyborców w danej komisji. Na stronie internetowej w każdej chwili możesz sprawdzić status swojego zgłoszenia. Ja już zostałam dopisana do spisu wyborców w Nikozji! Teraz czas na Ciebie! 
  •  

  •  Pokazałam Ci, jak dopisać się do spisu wyborców w obwodzie za granicą przez internet, bo uważam, że to najwygodniejsza opcja. Są jednak również inne rozwiązania. Generalnie dopisać do spisu wyborców można się przez internet lub w urzędzie, jeżeli wiesz, gdzie będziesz przebywać w czasie wyborów (znasz adres). Jeżeli nie znasz dokładnego adresu, pod którym będziesz przebywać udaj się do urzędu gminy i weż zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie upoważnaia Cię do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim.
  • Jeżeli natomiast chcesz na stałe zmienić miejsce, w którym głosujesz (na przykład na gminę, w której mieszkasz, choć adres zameldowania masz gdzie indziej), to złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców - wtedy podczas następnych wyborów będziesz mógł po prostu pójść do komisji w miejscu Twojego stałego zamieszkania. 

  • Dopisanie się do spisu wyborców w innej gminie w Polsce wygląda bardzo podobnie. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rządowej tutaj. Różnica jest taka, że trzeba również utworzyć profil zaufany lub skorzystać z e-dowodu. Dla mnie najłatwiejszą opcją było zrobienie tego za pośrednictwem banku, przez który zostaną zweryfikowane Twoje dane.
  • Wnioski internetowe należy składać do 8 paźdizernika!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger