Miasto dziesięciu mostów, czyli Budapeszt w 2 dni

budapeszt-w-2-dni

Właśnie wróciliśmy z naszych dwutygodniowych wakacji zorganizowanych na własną rękę. Nieco odważnie w naszą podróż, której docelowym punktem było wybrzeże chorwackie wybraliśmy się siedemnastoletnim samochodem bez klimatyzacji, ale nie przeszkodziło nam to w rozkoszowaniu się urokami pięknych miejsc na naszej trasie. Pierwszym punktem był Budapeszt, w którym spędziliśmy dwa dni. Zapraszam do zwiedzania razem ze mną. :) 

Co takiego wyjątkowego jest w mostach w stolicy Węgier? Podobno jest ich dziesięć, chociaż spotkałam się z różnymi informacjami, dochodzącymi nawet do 16. Wyjątkowe jest jednak to, że łączą one dwie części miasta - zachodnią Budę i wschodni Peszt. Buda i Peszt przez długie lata były niezależnymi miastami, a do oficjalnego połączenia doszło w 1873, zaś pierwszy most na Dunaju łączący oba miasta powstał w 1849r. 

Na sam początek zapraszam Was pod węgierski Parlament, który zapiera dech w piersiach. Neogotycki projekt Imre Steindl został ukończony w 1904 roku i od tej pory niezmiennie jest symbolem Budapesztu, jak i całych Węgier. Nam dodatkowo udało się trafić na pokaż żandarmów węgierskich, co stanowiło dodatkową atrakcję.  

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni

Wieczorem wybraliśmy się natomiast na liczące 235 metrów Wzgórze Gellerta, które swoją nazwę zawdzięcza legendzie o biskupie Gellercie (Gerardzie), który właśnie na tym wzgórzu miał zostać zamordowany przez pogan. Na wzgórzu znajduje się cytadela i Pomnik Wolności, a panoramę Budapesztu można podziwiać nawet do późnych godzin wieczornych. 

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni

Drugiego dnia naszej krótkiej wizyty w Budapeszcie wybraliśmy się do Kościoła Macieja. Budynek pierwotnie powstał w XIIIw., ale okupacja turecka, podczas której został urządzony tam meczet, odbicie Budy przez chrześcijan, a kolejno pożar w XVIIIw. zniszczyły kościół doszczętnie. Dzisiejszy gmach powstał w XIXw. i jest w dużej mierze rekonstrukcją poprzedniego. Kościół znajduje się na wzgórzu, na które można wjechać kolejką lub wybrać się na pieszy spacer, który trwa ok. 15min. Wstęp do samego kościoła jest niestety płatny.

budapeszt-w-2-dni

Tuż obok neogotyckiej świątyni znajduje się Baszta Rybaka, z której rozciąga się panorama Budapesztu. Wejście na basztę jest również płatne. Nie są to zawrotne ceny, ale trzeba się z nimi liczyć. Uwielbiam oglądać miasta z góry i wszelkie punkty widokowe są moimi ulubionymi miejscami, więc bardzo często je odwiedzam.  

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni

budapeszt-w-2-dni


1 komentarz:

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger