9 faktów o Cyprze, które mogą Cię zaskoczyć

Nadszedł czas, by opublikować pierwszy tekst dotyczący Cypru! Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, trzecia pod względem wielkości - po Sycylii i Sardynii. Traktowana jest zazwyczaj jako azjatycka wyspa należąca do Bliskiego Wschodu. Kulturowo i historycznie przynależąca jednak do Europy. To najdalej wysunięte na południe państwo europejskie, należące do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, tak jak Polska. I choć walutą jest euro, to może się tu pod względem pogody możesz się tu poczuć znacznie bardziej jak w Afryce lub Azji, niż w Europie. A na dziś mam dla Ciebie 9 faktów o Cyprze, które mogą Cię zaskoczyć! 
1. Język 


Na Cyprze mówi się po grecku, w dialekcie cypryjskim, który jest podobno bardziej twardy od standardowego greckiego. A to dlatego, że Cypr od ponad 2 tysięcy lat jest w dużej mierze zamieszkiwany właśnie przez Greków.  

2. Ruch lewostronny 


O ile pierwszy fakt nie był dla mnie zaskoczeniem, o tyle drugi i trzeci już tak. Otóż na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny! Nadal nie mogę się przyzwyczaić i gdy jadę z kimś samochodem, to odruchowo idę na miejsce pasażera, czyli... w tym przypadku kierowcy. 

3. Brytyjskie gniazdka 


Do kompletu z ruchem lewostronnym są i gniazdka z brytyjskim wejściem. Żeby więc swobodnie korzystać z prądu trzeba zaopatrzyć się w przejściówkę. W większości hoteli pewnie takie znajdziecie, ale w przypadku wynajmowania przez airbnb (zniżka na pierwszą podróż) lepiej się upewnić.  

4. Kolonia brytyjska


A to wszystko dlatego, że Cypr był kolonią brytyjską, a swoją niepodległość uzyskał dopiero w 1960 roku. Dlatego też na Cyprze bez problemu porozumiesz się po angielsku.  

5. Cypr Północny?


Zanim przyjechałam na Cypr nie raz słyszałam to sformułowanie. Nie radzę jednak używać go przy Cypryjczyku. W 1974 roku bowiem nastąpiła inwazja turecka na północną część Cypru. Do tamtego momentu Grecy mieszkali obok siebie wraz z Turkami. Od tamtej pory Grecy musieli opuścić swoje domy na północy kraju i przenieść się na południe. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest jednak państwem uznawanym na arenie międzynarodowej. 

Obie części Cypru są jednak bardzo interesujące turystycznie i również pod kątem podróży - każdy znajdzie coś dla siebie. Cypr (południowa część wyspy) znacznie bardziej pozwala poczuć się jak na greckich wakacjach, natomiast Cypr Północny zaoferuje Ci typowy turecki przepych - piękne hotele z posiłkami all inclusive i aqua parki, które robią takie wrażenie, że nie wiadomo, gdzie podziać oczy. To fajna opcja, bo z biurem podróży wakacje na Cyprze można mieć w bardzo luksusowym hotelu w rozsądnej cenie, a temperatura będzie zadowalać jeszcze na początku listopada. 6. Supermarkety


To teraz przejdźmy do bardziej przyziemnych spraw. Nie jest tu łatwo znaleźć duży market. Mniejsze sklepiki owszem są, choć często w asortymencie nie znajdziesz warzyw ani owoców, co jak na ciepły kraj wydaje się dość zaskakujące. Dużych supermarketów jest natomiast tylko kilka i to zazwyczaj pośrodku niczego, więc trzeba liczyć się z długim spacerem, jeśli chce się  zrobić większe i tańsze zakupy. 

7. Komunikacja miejska 


A ze spacerem, bo komunikacja to istne szaleństwo. Polecam Wam aplikację 2GIS, to jedyna, dzięki której mam szansę znaleźć autobus. Tak czy siak - jeżdżą one bardzo rzadko, w rozkładzie jest podana tylko godzina pierwszego przystanku, przystanki słabo oznakowane, a ostatni autobus w stolciyodjeżdża o 21:30... Przygotuj się na długie spacery!

8. Papier toaletowy


Podobnie jak w Grecji i kilku innych państwach, na Cyprze w większości miejsc nie można wrzucać papieru to toalety, ponieważ kanalizacja jest zbyt wąska. Trzeba go wrzucać do stojącego obok kosza.

9. Koty 


Cypr to zdecydowanie raj dla kociarzy! Podobono według danych statystycznych na wyspie jest więcej kotów niż ludzi (a tych jest około miliona). Legenda mówi, że koty na Cypr sprowadziła święta Helena, by uratować naród od inwazji wężów. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia, ale jeszcze nigdy nie widziałam tylu kotów!


To który z 9 faktów o Cyprze Cię zaskoczył? A może wszystkie były znajome? Daj znać! A więcej Cypru znajdziesz na moim Instagramie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger