12 rzeczy, które musisz zrobić na stuidach

A w zasadzie to nie musisz. Generalnie przecież nic nie musisz, ale ta lista to takie punkty, o które moim zdaniem podczas studiów warto zadbać. U mnie już do końca bliżej niż dalej, więc to też taka motywacja dla mnie, bo nie każdy z tych punktów zrealizowałam, a niektóre chciałabym bardziej. W każdym razie studia to fajny czas - z jednej strony jesteś już dorosły i dużo możesz, ale z drugiej obowiązków jest nadal niewiele, a co za tym idzie całe mnóstwo możliwości i okazji, z których warto korzystać, by jak najbardziej się rozwijać, co na pewno zaprocentuje po studiach.


1. Spisz listę swoich marzeń i zacznij je spełniać

Może to być cała Bucket list, czyli lista marzeń na całe życie, albo mniejsze listy marzeń i celów, tworzone regularnie - na przykład na początek roku, albo na jesień, wiosnę czy w urodziny. W zasadzie każdy moment jest  dobry, by zacząć marzyć, stawiać sobie cele i przede wszystkim obmyślać plan działania. Ja tworzę zarówno długie i oddalone w czasie listy, jaki i takie na dany moment. No to co- bierz kartkę, długopis i do dzieła! 

2. Zdobądź doświadczenie 

Studia studiami, ale konkurencja na rynku pracy jest coraz większa i często sam papierek potwierdzający wyższe wykształcenie to zdecydowanie za mało, by dostać ciekawą pracę. Studia to czas, by odbywać praktyki i staże, podczas których niekoniecznie dużo zarobisz, ale zdobędziesz doświadczenie. Poza tym to również dobra okazja, by szukać swojej drogi i sprawdzać się w różnych branżach, by zorientować się, co jest właśnie dla Ciebie. 

3. Pomieszkaj za granicą

Takiej okazji, jaką dają studia, by choć na krótko zamieszkać w innym kraju, możesz już nie mieć. Jedziesz i cieszysz się życiem, poznajesz inną kulturę i żyjesz w nowym miejscu, poznajesz ludzi, zdobywasz cenne doświadczenie (nie tylko związane z pracą i nauką), a do tego wyjazd pomaga Ci ufundować Unia Europejska. Jak z tego nie skorzystać? Przyznam szczerze, że żałuję, że odważyłam się dopiero tak późno. 

4. Rozwijaj alternatywną pasję

Studia to nie wszystko i fajnie mieć coś poza nimi. Jakąś pasję zupełnie niezwiązaną z kierunkiem. Hobby, które relaksuje i jest dobrą odskocznią od codziennej nauki. Poza tym każda umiejętność może okazać się przydatna i być może w którymś momencie okaże się, że istnieje świetna opcja na połączenie tych dwóch dróg. Może studia pomogą zacząć zarabiać na pasji? Kto wie, w każdym razie im więcej pasji i umiejętności, tym więcej możliwości.

5. Imprezuj i wychodź z domu 

Nie daj się złapać w pułapkę ciągłego ślęczenia nad książkami. Imprezy i rozrywka są potrzebne dla równowagi psychicznej. Poza tym po prostu wychodź z domu. W miastach akademickich jest całe mnóstwo fajnych inicjatyw - kursy kulinarne, tandemy językowe, spotkania dla blogerów, otwarte warsztaty itd. Korzystaj z możliwości!
6. Poznawaj ludzi

A jak już wychodzisz z domu, to poznawaj nowych ludzi. Na studiach, na imprezach -  wszędzie. Nie bój się zagadać i podejść do kogoś nowego. Zawiązuj przyjaźnie i dbaj o nie. Dobrze mieć pozytywnych ludzi obok siebie. Może to właśnie te znajomości przetrwają lata? Poza tym studiowanie, gdy ma się znajomych z roku jest znacznie łatwiejsze - można się wzajemnie wspierać, wymieniać informacjami, notatkami itd. 

7.  Naucz się gotować 

Jeśli jeszcze nie potrafisz, to już naprawdę najwyższa pora! Do roboty, odpal intenret, przeszukaj przepisy i przygotuj coś, co wydaje Ci się smaczne i proste. To nie takie trudne ;) 

8.  Zrób coś dobrego 

Dla drugiego człowieka. Może zostań wolontariuszem? Szlachetna Paczka? Akademia Przyszłości? Albo korepetycje w Domu Dziecka? Włącz się w jakąś akcję i poświęć swój czas, by komuś innemu było lepiej w życiu. Albo po prostu uśmiech, miłe słowo i pomoc starszej sąsiadce? 

9. Zrób coś, co każe ci pokonać swoje granice 

Teraz się tak popularnie mówi: wyjdź ze swojej strefy komfortu. I właśnie to mam na myśli. Zrób coś, co wydaje Ci się poza Twoim zasięgiem. Jeśli masz problem z nieśmiałością, to wyznacz sobie cel i poznaj w miesiącu na przykład 5 nowych osób, albo umówi się z kimś pierwszy raz na piwo. Wiesz co najgorszego może się stać? Najwyżej się nie uda i tyle. Nic strasznego. A satysfakcja z pokonywania swoich lęków i słabości jest bezcenna. 

10. Pomyśl o tym, gdzie chcesz być za 5 lat

Zacznij wizualizować sobie swoją przyszłość. Zastanów się, co chcesz robić za 5 czy 10 lat, gdzie pracować, z kim utrzymywać znajomości, gdzie mieszkać, co robić w wolnych chwilach. I zastanów się, czy jesteś na dobrej drodze, by to osiągnąć. Jeśli nie, to znajdź to, co trzeba zmienić, by Twoje marzenia okazały się możliwe do spełnienia. 

11. Rozwijaj się 

Stawiaj na siebie. Chodź na kursy, czytaj książki, rób certyfikaty, inwestuj w szkolenia. Ucz się, poznawaj nowe rzeczy, doświadczaj. To zaprocentuje. 

12. Twój pomysł 


Daj znać, co Twoim zdaniem jest rzeczą, którą musisz zrobić na studiach! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger