9 rzeczy, które musisz zrobić w Macedonii

 Z podróżowaniem jest tak, że im więcej podróżujesz, tym bardziej porównujesz i w którymś momencie coraz rzadziej się zachwycasz. Dałam się złapać w tę pułapkę we Lwowie, który w porównaniu do innych miast, które widziałam, wypadał słabo i czułam się tam ciągle rozczarowana. To strasznie głupi tok myślenia, w który łatwo można dać się złapać. Jadąc do Północnej Macedonii nie miałam żadnych oczekiwań i w zasadzie bardzo mało o tym kraju wiedziałam, poza tym, że właśnie ze względu na wieloletni spór z Grecją zmienili nazwę z Macedonia na Północna Macedonia, a stolicą jest Skopje. I tak poleciałam. I dawno nic nie zachwyciło mnie właśnie tak jak Macedonia. Być może dlatego, że Macedonia przywitała mnie jesienią, a jesieni na Cyprze nie mam i choć nigdy tej pory roku nie lubiłam, to jednak się za nią stęskniłam, a być może po prostu dla tego, że byłam otwarta na całe dobro i piękne tego kraju. A dzisiaj mam dla Ciebie 7 pomysłów na to, co warto zrobić w Macedonii, a w następnym tekście podzielę się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi podróży do Macedonii.


do-zrobienia-w-macedonii
Skopje, Macedonia Północna


1. Policz pomniki w Skopje 

 Skopje to jest dla mnie miasto hit. Jeszcze czegoś takiego nie widziałam - na każdym kroku możesz znaleźć tam pomnik. Ale nie jakiś tam zwykły, byle jaki pomnik. One wszystkie są wielkie, takie z rozmachem. Podobno jest ich 77 także...  Mnie najbardziej zszokował pomnik, który przedstawia matkę na różnym etapie, od kobiety w ciąży przez matkę karmiącą dziecko w różnym wieku. Postaci jednak są gigantyczne!

macedonia-skopje


2. Przejdź się przez Skopje 


Tak po prostu i bez celu. Bo to miasto, które ma wyjątkową historie i widać jej odbicie w architekturze. W 1963 roku w Skopje było trzęsienie ziemi, które całkowicie zniszczyło miasto. Po katastrofie, przy pomocy architektów z wielu krajów, zostało odbudowane za ogromne pieniądze. Dlatego dzisiaj Skopje robi wrażenie, widać, że jest zrobione "z rozmachem". Choć momentami możesz się zastanawiać, dlaczego niektóre budynki jakoś tak przypominają te znane z innych państw, to dla mnie to miasto ma w sobie coś wyjątkowego. Można chodzić cały czas z otwartą buzią i nie móc się nadziwić.


macedonia-skopje


3. Pokochaj Matkę 

A dokładniej mówiąc Kanion Matka. To miejsce, w którym autentycznie się wzruszyłam.  Dawno nie widziałam nic tak pięknego. I chociaż kanion jest zrobiony sztucznie (powstała zapora), to robi ogromne wrażenie. Dodatkowo po kanionie można się przepłynąć łódką i dłużej nacieszyć tym przepięknym widokiem.


kanion-matka-macedonia


4. Podziwiaj panoramę 

Miejsc, w których można podziwiać panoramę jest naprawdę sporo. Po pierwsze Vodno, czyli wzgórze, na które dojedziesz ze Skopje, ale też parki narodowe - okolice jeziora Mawrowo i park Galicica. Do tego zamek w Ochrydzie i w Skopje. Z każdego z tych miejsc rozpościera się przepiękny widok. Wybierz chociaż jedno z nich i popatrz na świat z góry.


macedonia-skopje

5. Rozkoszuj się pysznym jedzonkiem

Być może jestem nieobiektywna, bo cypryjska kuchnia to nic specjalnego, ale jedzenie w Macedonii to była istna rozkosz dla podniebienia. Dawno nie jadłam tak dobrych rzeczy i w takich ilościach! A w dodatku płacąc za to wszystko bardzo mało!

macedonia-jedzenie
9zł

6. I winkiem 

Oj tak, macedońskiego winka nie może zabraknąć! Tanie i bardzo dobre! Na miejscu możecie znaleźć też liczne winnice, chociaż winko ze sklepu też daje radę!


macedonia-kanon-matka


7. Zapomnij o świecie nad Jeziorem Ochrydzkim 

Tak po prostu na chwilę zapatrz się w przepiękny błękit wody. Zachwyć się tym, jaka jest czysta i bezkresna. Patrz bez końca w niebo i wodę i po prostu na chwilę ucieknij od świata i codziennych zmartwień. Wyłącz mózg i po prostu bądź. To wyjątkowe miejsce.


macedonia-jezioro-ochrydzkie


8. Wygłaskaj wszystkie pieski 

Bo każdy z nich pragnie mnóstwa miłości i tylko czeka na to, żeby ktoś go wygłaskał. Z psami w Macedonii jest trochę jak z kotami na Cyprze. One nie są bezdomne, one tam po prostu żyją wolne. Większość z nich  jest zadbana, czysta i oznakowana. Wszystkie są urocze i proszą, by je głaskać. A ja piesełom nie odmawiam.


macedonia-skopje


9. Zachwyć się tym, jaki świat jest piękny 

Macedonia to dla mnie miejsce, w którym na każdym kroku uderzało mnie to, jaki świat jest piękny i nie mogłam się przestać zachwycać. I doceniać to, że urodziłam się w takim miejscu na świecie i czasie, że mam ten ogromny przywilej, że mogę sobie swobodnie ten świat podziwiać i się nim zachwycać. Wiec wykorzystaj to, że możesz i po prostu zachwyć się światem!


do-zrobienia-w-macedoni


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger