Jak poznać swoją osobowość?

Osobowość. Według słownika języka polskiego to zespół cech psychicznych właściwych danemu człowiekowi. Niby wszystko jasne. Niby wiadomo, że każdy jakąś ma. Każdy inną. Ale co to tak naprawdę znaczy? 
 
Niby żyjemy ze sobą na co dzień. Niby nikt nie zna nas lepiej niż my sami. Ale jednak poznawanie swojej osobowości to trudny proces, który nie dzieje się z dnia na dzień, a wymaga wiele czasu i pracy. Pytanie czy w ogóle jest sens poznawać swoją osobowość? Po co w ogóle podejmować działania, by poznać swoją osobowość? 
 
Jaką mam osobowość? Jak moja osobowość wpływa na moje codzienne życie, na podejmowane przeze mnie decyzje? Czy mogę zmienić swoją osobowość? Jak poznać własną osobowość? Tyle pytań, na które wcale nie tak łatwo znaleźć odpowiedź. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie tekst o moich sposobach na to, by lepiej poznać siebie i swoją osobowość. Powiem Ci też, dlaczego uważam, że to ważne, by znać cechy swojej osobowości.Po co poznawać swoją osobowość?

A no chociażby po to, żeby lepiej rozumieć swoje zachowania i decyzje. Żeby łatwiej odnajdować się w otaczającym świecie i rozumieć, czemu czasami nie rozumiemy innych. Znając cechy swojej osobowości, możemy się też lepiej odnaleźć na rynku pracy! Jak wiecie, jakiś czas temu wybrałam się na spotkanie z doradcązawodowym, który przeprowadził mi testy psychologiczne, mające pokazać mi moje predyspozycje zawodowe. I to było świetne doświadczenie, które mi dużo pokazało. Predyspozycje zawodowe są w wielu aspektach związane z osobowością i takie aspekty jak chociażby umiejętność pracy pod presją, czy łatwość pracy w grupie wynikają właśnie z cech osobowości! 
 
Dlatego warto poznać swoją osobowość, by lepiej wiedzieć, np. jakie środowiska pracy będą dla nas bardziej sprzyjające, a w jakich będzie nam trudniej się odnaleźć. 
 
No dobra – praca pracą, pewnie myślisz, że przynudzam. Ale tego jest znacznie więcej! Poza tym, że dzięki wiedzy na temat własnej osobowości możesz znacznie lepiej rozumieć siebie i to, w jaki sposób podejmujesz decyzje i czym się wówczas kierujesz albo czemu na pewne rzeczy reagujesz bardziej emocjonalnie niż inni, to to jest świetny sposób, by budować trwalsze relacje z innymi ludźmi! I te przyjacielskie, i związki też! Ja na przykład mając świadomość, że jestem osobą silnie dominującą, wiem, że do potencjalnego związku chcę znaleźć partnera, który nie da mi się zdominować całkowicie i będzie potrafił też onieśmielić mnie (a takiego ze świecą szukać, cholera!).

Mam nadzieję, że już Cię wystarczająco przekonałam do tego, że poznawać swoją osobowość warto. Teraz pytanie – JAK TO ZROBIĆ?

Jak poznać swoją osobowość?

 • Spędzaj czas tylko z sobą

  Ten punkt wydawał mi się kiedyś kompletnie abstrakcyjny i nie do zrobienia. Nie znosiłam spędzać czasu sama. Ja się sama nudziłam. Dzisiaj to czas, który bardzo sobie cenię. Ale potrzebowałam do tego czasu. Potrzebowałam się tego nauczyć i lepiej poznać siebie. Spędzanie czasu tylko z sobą, to świetna okazja by zastanawiać się nad sobą, swoimi uczuciami, emocjami, sposobem podejmowania decyzji itd..  

 • Wybierz się w samotną podróż

  Ja wiem, że dla wielu osób ten punkt to totalny hardcore. Dla mnie też kiedyś był. Ale jeśli wdrożysz w życie punkt pierwszy, to samotna podróż kiedyś nie będzie czymś strasznym, a ekscytującym. A podczas podróży człowiek może dowiedzieć się o sobie samym najwięcej. Będąc poza bezpiecznym środowiskiem, mierząc się z wieloma nieprzewidzianymi wcześniej sytuacjami, mamy okazję obserwować swoje różnorodne reakcje. 
   
 • Obserwuj swoje emocje

  No właśnie! Obserwuje swoje emocje, zwracaj uwagę na uczucia i nazywaj je. Gdy się denerwujesz lub złościsz- zastanów się dlaczego. Gdy się cieszysz, pomyśl jak długi, co Ci sprawia radość itd. Przede wszystkim zacznij świadomie myśleć o emocjach, jakie odczuwasz. 
   
 • Praktykuj wdzięczność

  Podejrzewam, że dla wielu z Was wyda się dziwny. Nie wiem też, co sądzą o nim eksperci do spraw osobowości, ale odkąd praktykuje wdzięczność (mimo, że nie robię tego super regularnie) to nauczyłam się o sobie kolejnych rzeczy. Zaczęłam zauważać, co zazwyczaj sprawia mi radość. I chociaż punkty w moim notesie zmieniają się każdego dnia, to często dotyczą bardzo podobnych kategorii- np. ludzi. I ma to sens, bo jestem całkowitym ekstrawertykiem. 
   
 • Zrób test osobowości PERSO.IN

  Wszystkie powyższe pomysły wymagają czasu i pracy. Nie każdy ten czas ma. Może właśnie zastanawiasz się, co robić po studiach i nie wiesz, w którą stronę iść. Może jesteś po jakimś trudnym doświadczeniu w życiu i chcesz odbudować swoje poczucie wartości, zaczynając od tego, by lepiej poznać siebie?
  Czasami trzeba działać szybko i konkretnie- i w takich sytuacjach bardzo polecam PERSO.IN. PERSO.IN to polskie narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można poznać swoją osobowość i odkryć psychologiczne różnice między ludźmi. Na podstawie wypełnionego testu przygotowywany jest dla Ciebie spersonalizowany raport, który omawia 5 głównych cech osobowości, które ma każdy z nas – nastawienie do ludzi, nowych doświadczeń, obowiązków, bodźców i trudności. Test można zakupić na stronie PERSO.IN- obecnie jest w promocyjnej cenie, więc jeśli coś takiego chodzi Ci po głowie, to myślę, że to dobra okazja. Na stronie możliwa jest również opcja zakupu kursu wraz ze spotkaniem (w tym online) z trenerem z wybranej dziedziny. 
   
  W ramach współpracy z PERSO.IN niedawno przeszłam test swojej osobowości. Czy wyniki mnie zaskoczyły? Nie. Czy dowiedziałam się o sobie czegoś nowego? Nie. Czy uważam, że było warto? Tak. Ja z testu nie dowiedziałam się o sobie nowych rzeczy, bo ja po prostu stosuje w swoim życiu wszystkie poprzednie punkty już od dłuższego czasu, więc po prostu znam siebie dość dobrze. Test mnie tylko w tym utwierdził. To co było jednak dla mnie bardzo odkrywcze i pouczające, to świadomość, że nie każdy tak ma. Że coś, co dla mnie wydaje się standardem, okazuje się, że jest na skraju skali i tak ma tylko kilka procent innych ludzi. Wiedziałam np., że mam raczej „silną” osobowość, ale nie miałam pojęcia, że w skali dotyczącej dominacji będę na samym skraju! To cenne doświadczenie, które pozwala otworzyć oczy i uświadomić sobie, że nie zawsze można innych mierzyć swoją miarą, bo mogą po prostu odbierać daną kwestię zupełnie inaczej. 
   
  I na sam koniec -pamiętaj, że każdy z nas ma różną osobowość, ale każda jest tak samo dobra! Nie ma czegoś takiego jak lepsza lub gorsza osobowość. A czy można ją zmienić? Cóż… podobno w ciągu życia nasze wskaźniki mogą się nieznacznie wahać, ale introwertyk nie stanie się nagle skrajnym ekstrawertykiem, a osoba dominująca uległą. Możemy jednak, mając tę świadomość, pracować nad sobą i wiedzieć, które sfery życia są dla nas bardziej wymagające, a które przychodzą nam z łatwością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger