A gdyby tak rzucić wszystko i polecieć na... Cypr?

Ostatnio sobie uświadomiłam, że do tej pory nie powstał dla Was przewodnik moim okiem po Cyprze. A to całkowicie niedopuszczalne! Przecież mieszkałam tam prawie pół roku, więc mam Wam sporo do opowiedzenia na temat tego kraju. 
Może czas na teksty podróżnicze nie jest najlepszy, ale mocno wierzę w to, że będzie lepiej. Może Wy też macie tak jak ja, że lubicie na coś czekać i mieć tę iskierkę nadziei. Cypr jest tutaj idealną iskierką - najcieplejsze europejskie państwo, pełne pięknych miejsc, bogatej kultury i historii wartej poznania. 
Tekst o tym, co mnie zaskoczyło na Cyprze możecie przeczytać na blogu, a dziś o tym, co na wyspie warto zobaczyć i inne praktyczne informacje dotyczące wycieczki na Cypr. 

Cypr pafos
Pafos, Park Archeologiczny


Północ czy Południe? 

To chyba najczęściej zadawane pytanie - na którą część wyspy lepiej się udać? Myślę, że tu wiele zależy od preferencji. Południowa część wyspy to tzw. część grecka - w tej części kraju obowiązuje euro, język grecki i mamy roaming. Restauracje oferują głównie grecka kuchnię i można poczuć się trochę jak na jednej z greckich wysp. Podobnie jest również z hotelami - tutaj znajdziecie raczej małe hotele, pensjonaty itp. - w greckim stylu. Część północna to tzw. część turecka - oficjalnie jest to teren okupowany. W mojej ocenie nie wpływa to jednak negatywnie na bezpieczeństwo. Po stronie tureckiej walutą obowiązującą są liry tureckie, podobnie jednak jak w Turcji można płacić także w euro, używany jest język turecki, króluje kuchnia turecka (i pyszny Efes!). Po przekroczeniu granicy tracimy możliwość korzystania z roamingu i naliczane są stawki podobnie jak w Turcji! Hotele też zdecydowanie przypominają turecki standard - jeżeli więc jesteś fanem all inclusive na wypasie, pięknych hoteli, basenów i aquaparków, to na północy będzie większy wybór. 
Niezależnie od tego, po której stronie postanowisz spędzić wakacje - warto odwiedzić całą wyspę i poznać jej różnorodność. Z praktycznych informacji - z Polski loty dostępne są wyłącznie na południową (grecką) część wyspy na lotnisko w Pafos lub Larnace. Jeżeli chcesz wybrać się na wakacje po tureckiej stronie najwygodniej będzie wówczas wybrać lot do Larnaki - jest znacznie bliżej granicy niż Pafos. Lotnisko po tureckiej stronie (w Nikozji) nie jest uznawane na świecie i niemal wszystkie loty są do Turcji. 

Cypr Bellapais
Opactwo Bellapais


Co wart zobaczyć?

Cypr to cudowne, piękne miejsce pełne zjawiskowych zakątków natury. Na pewno warto też odwiedzić główne miasta na wyspie - te jednak są do siebie w dużej mierze podobne, a najpiękniejsze zakątki są oddalone od centrum. 
  • Południe - strona grecka
Jeżeli chodzi o miasta to mamy tutaj: Larnakę, Limassol i Pafos - trzy główne kurorty, zadbane i warte odwiedzenia. W Larnace warto zobaczyć Cerkiew św. Łazarza i wybrać się na plażę Mackenzie, z której można podziwiać startujące z pobliskiego lotniska samoloty. Będąc w okolicach Larnaki koniecznie musisz wybrać się do miejscowości Ayia Napa - to największa imprezownia na wyspie, ale jednocześnie miejscowość z najpiękniejszymi plażami. Najbardziej popularna jest Nissi Bech, ale osobiście bardzo lubię też Makronissos Beach, która jest mniej toczna, a równie piękna. Jedną z głównych atrakcji jest również most zakochanych - formacja skalna na morzu w kształcie mostu. Z Ayia Napy z kolei już rzut beretem do Kawo Greko, czyli najdalej wysuniętego na wschód przylądka, który zagwarantuje niezapomniane widoki. To chyba najpiękniejsze miejsce na wyspie. Przy dłuższym pobycie można też wybrać się na Konnos Bay czy Fig Tree Beach. 
Limassol to relatywnie drogi i ekskluzywny kurort - nie braknie tutaj eleganckich restauracji i fancy miejsc. Znanym miejscem jest również Guaba Beach Bar, czyli jedne z największych barów na plaży, w którym organizowane są ogromne imprezy, a wystrój całkowicie zmieniany co sezon. W okolicy można też wybrać się na piękne plaże - Governor's Beach i Curium Beach. 
Na południowej stronie wyspy zostają nam jeszcze okolice Pafos - piękne plaże i urocza miejscowość, park archeologiczny i jedno z najpiękniejszych miejsc - Skała Afrodyty! Bardzo polecam! 

  • Północ - strona turecka 
Dwa główne kurorty strony tureckiej to Kyrenia i Famagusta. Kyrenia to moim zdaniem najpiękniejsze miasto na całym Cyprze - przepiękny port w stylu weneckim i jakiś taki totalny klimat chillu. Aż od razu zrobiło mi się ciepło na serduszku! Miejscem, które będąc na Cyprze trzeba zobaczyć jest Famagusta - to jedyne miejsce, w którym widać historię kraju gołym okiem - opustoszałe budynki, poruczone przez greckich Cypryjczyków podczas ucieczki na południe, przepiękne niegdyś hotele-widmo. Styk kultur i tragedia wielu ludzi. Dopiero po zobaczeniu tego miejsca, rozumie się ten kraj. I plaża, przez którą biegnie siatka z drutem kolczastym, pilnowana przez żołnierzy, zakaz robienia zdjęć. A na plaży beztrosko. 
Na północy warto też zobaczyć Zamek Hilariona (i mnóstwo innych pięknych zamków, ale gdybym miała wybrać jeden to właśnie ten), plażę Alagadi, czyli tzw. plażę żółwi i opactwo Bellapais. 

A pomiędzy obiema częściami stolica kraju - Nikozja. Nie jest to najpiękniejsze miasto. W zasadzie poza główną ulicą Ledras i kilkoma zakątkami niewiele tu do zobaczenia. Poza tym, co właśnie w Cyprze najważniejsze - granicą przebiegającą przez środek miasta, dzielącą kraj na dwie części. Tego po prostu trzeba doświadczyć. 

Cypr Limassol
LimassolCzy na Cyprze jest bezpiecznie? 

Wątpliwości na temat bezpieczeństwa na Cyprze słyszałam wiele razy. Na wyspę poleciałam sama, spędziłam tam 4 miesiące, wiele razy podróżowałam sama, wracałam wieczorami do domu itd. - czułam się na Cyprze bezpiecznie. Wiadomo, że złe rzeczy mogą wydarzyć się wszędzie, nie powiedziałabym jednak, że sytuacja spowodowana konfliktem pomiędzy Cypryjczykami tureckimi a greckimi w jakikolwiek sposób jest odczuwalna. Pamiętajcie, że wyspa przecież w dużej mierze żyje z turystyki - nie mogą więc sobie pozwolić na to, by turyści nie czuli się komfortowo. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości odsyłam do mojego tekstu o tym, jak żyje się w okupowanym państwie

Zawsze będę też powtarzać, że w razie jakichkolwiek obaw, warto zdecydować się na wakacje z biurem podróży. Cypr to kierunek oferowany przez wielu pośredników - tutaj możecie np. zobaczyć oferty wakacji biura Itaka na Cyprze. Myślę, że to dobry kierunek, szczególnie pod kątem północnej strony - w ten sposób możecie spędzić wakacje w rozsądnej cenie w naprawdę fajnym hotelu, a jednocześnie wynająć auto i zwiedzić całą wyspę. 


Cypr Nikozja
Nikozja, Ledras Street


Komunikacja, ceny, jedzenie 

Jeśli chodzi o komunikację na Cyprze, to bywa trudno. Co prawda jeżdżą autobusy, jednak nie zawsze i nie wszędzie. Z plusów ceny są naprawdę okej, bo każdy kurs kosztuje kilka euro. Tutaj znajdziecie rozkład autobusów.  Optymalnym rozwiązaniem jest wynająć samochód i nim zwiedzać wyspę (w przypadku wyjazdu na stronę turecką najlepiej wynająć auto po tamtej stronie). Trzeba jednak pamiętać, że na całej wyspie obowiązuje ruch lewostronny.. :) 

Jeśli chodzi o ceny, to tu dużo zależy od tego, czy jesteśmy po stronie tureckiej czy greckiej. Ceny tureckie są przystępne - podobne do polskich lub niższe. Można zjeść za rozsądne pieniądze w restauracji w samym porcie i portfel nie ucierpi bardzo. W części greckiej jest po prostu "europejsko" i ceny podobne np. do tych na greckich wyspach - za kolację trzeba liczyć ok. 10-15 euro. 

Z moich ulubionych miejsc mogę polecić OceanBasket (sieciówka z owocami morza) i każde miejsce, w którym jest dużo lokalsów. Na Cyprze to totalnie tak działa. Ja osobiście wolę też kuchnię turecką i tam smakowało mi zawsze wszystko i wszędzie. Po greckiej stronie bywało różnie. 
A w Nikozji: Piatsa Gourounaki (najlepsza grecka szamka w Nikozji!) i bardziej europejski - D.O.T. Restaurant, Biblitheque, Street Food Balcony i po tureckiej stronie Luan Cafe.

W razie jakichkolwiek pytań - śmiało piszcie do mnie na Instagramie, chętnie postaram się pomóc i doradzić. A obecnie pozostaje nam sprawdzać stronę MSZ, gdzie aktualizowane są restrykcje i odliczać czas do wielkich cypryjskich wakacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger