W mojej bańce nie ma hejtu

 Żyję w bańce. Moja bańka jest wypełniona ludźmi życzliwymi i nie zna hejtu. Od dawna usuwam ze znajomych na Facebooku i przestaję obserwować na Instagramie osoby, które szerzą nienawiść. Nie ma na to po prostu miejsca w moim życiu. 

No ale... W tej mojej bańce obserwują jedną cukierkową, różową markę odzieżową, której właścicielka ma niesamowicie dużo pozytywnej energii. I ktoś postanowił przebić jej bańkę. A przy okazji i moją. 

I zaczęłam się zastanawiać, skąd w nas do cholery tyle jadu?! Nie zrozum mnie źle. To, że staram się, żyć w mojej bańce, nie oznacza, że nie wiem, że na świecie szerzy się hejt. Jestem prawniczka, wiem o dużej części syfu tego świata z pierwszej ręki. Ale to nie zmienia tego, że niezmiennie mnie to dziwi.

Ale... Wracając do owej marki odzieżowej. Jest pewna krytyczka modowa, a raczej osoba na Instagramie, która publikuje krytykę (bo oceną trudno to nazwać). Znana mi stąd, że nie raz już dopiekła mocno osobom z jakiś względów mi bliskim. Tym razem owej marce zarzuciła oszustwo. 

Szczegóły dramy nieistotne. Kluczowe w tej historii jest to, że padła szybka ocena, pełna pogardy i wyższości. 

Kto ma rację? Kto mówi prawdę? Jak było naprawdę? Nie wiem. I to mnie nie interesuje. 

Jedyne co mnie interesuje w tej historii to dlaczego człowiek człowiekowi nie-człowiekiem. Dlaczego wzajemnie się atakujemy i kopiemy sobie dołki. Czemu zamiast podać pomocną dłoń, zagadać, pomóc, siejemy hejt? 

I tak, piszę w liczbie mnogiej, bo mniej lub bardziej robi to każdy z nas. 

Ale do cholery jasnej! Strzela mnie coś, gdy widzę publiczne wytykiwanie innej osoby i szerzenie pogardy i nienawiści. A do tego oklaski gapiów.

Mam wrażenie, że wiele osób wciąż zapomina, że w sieci nie jest się anonimowym (szczególnie, gdy występuje się pod własnym nazwiskiem...) nigdy. Że słowa puszczone w eter internetu potrafią zaboleć tak samo, jak te wypowiedziane w twarz. A jakoś w twarz nikt nie ma śmiałości. 

Kiedyś napisałam cały tekst o hejcie w internecie i potencjalnej odpowiedzialności za takie zachowanie. I cieszy mnie, że wspomniana właścicielka marki zapowiedziała podjęcie kroków prawnych. Bo wiecie co? Nawet jeśli to "nic takiego", nawet jeśli "nic się nie stało" to nie można odpuszczać! Jedni z nas mają twarde tyłki i puszczą takie rzeczy mimo uszu. Innym zniszczą życie bezpowrotnie. 

Przestańmy wreszcie pluć jadem i zacznijmy traktować drugiego człowieka z szacunkiem. 

Zacznijmy korzystać z naszego człowieczeństwa.1 komentarz:

  1. You can play Apollo Slots VR with your friends, which is a tremendous factor. As the name suggests, VR Blackjack offers a fun Blackjack experience together with another games too. All you want is a VR headset to have an immersive experience. To get started and declare your 260% deposit bonus, you’ll have to deposit $30 via bank card, $20 in BTC, or $10 카지노 사이트 through NeoSurf.

    OdpowiedzUsuń

Twój dobre słowo, motywująca krytyka są dla mnie motorem do działania! Zostaw ślad po swojej obecności. :)

Copyright © 2014 Nikola Tkacz - blog lifestylowy , Blogger